FUJITSUHea töökeskkonna auhind

Foto: Arno Mikkor

Hea töökeskkonna auhind tegi Fujitsust müüdimurdja

Tööinspektsioon tunnustas Fujitsut “Hea töökeskkond 2023” auhinnaga. Miks see nii eriline on ja miks me tiitli võiduga müüte murdsime?

 

Meie hea töökeskkonna saladusi jagavad võtmetegijad kaadri tagant: meie personalidirektor Elery Väärtnõu, töötervishoiu ja tööohutuse juht Põhja-Euroopas Merike Turja ning töötervishoiu ja -ohutuse spetsialist Kristina Toomsalu.

.

Kui piletit ei osta, siis lotoga ei võida

Tööinspektsioon tunnustab igal aastal ettevõtteid hea töökeskkonna arendamise eest. Auhinna väljaandmisel hinnati ettevõte töökeskkonda, töökeskkonna riskianalüüsi asjakohasust, tegevusi töötajate tervist mõjutavaid ohtude maandamisel ja nende tegevuste süsteemsust.

 

Teeme tihedat koostööd Tööinspektsiooniga ja küsime töökeskkonna teemadel nõu. Kristina meenutas, et auhinnale kandideerimine sai tõuke nende konsultandilt 2022. aasta sügisel: “Tol aja ei olnud töötajate töötervishoiu alane juhendamine ideaalne ja soovisime näpunäiteid, kuidas seda ajakohastada. Meie peakontor jättis konsultandile suurepärase mulje, samuti oli ta positiivselt üllatunud, kui kõrgel tasemel on meie süsteemid. Tema soovitaski hea töökeskkonna auhinnale kandideerida. Sealt algas järjepidev töö ja iganädalased koosolekud taotluse koostamiseks. Ülejäänu on juba ajalugu.”

 

Elery naeris, et konkursile kandideerimise otsus oli meie jaoks justkui lotopileti ostmine: “Kui piletit ei osta, pole võimalik loosis osaleda ega peaauhinda võita, hoolimata sellest, kui hästi oma tööd teed. Meie jaoks ei olnud tiitel kaugeltki õnne küsimus, vaid pikaajaline ja sihipärane tegevus parema töökeskkonna kujundamise nimel.”

Süsteemsusega murrame müüte

Selge eelis, mis võidule viis, on Kristina arvates süsteemsus: “Meie peamine tugevus on süsteemsus töökeskkonna olukorra kaardistamisel ja riskide hindamisel. Oleme välja töötanud ettevõttesisene töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemi, mis sobiks oma keerukuselt mõnele tootmisettevõttele, kus riskid ja ohud on suuremad. Me ei lepi miinimumiga, vaid pingutame igapäevaselt ekstra ja seda kinnitavad meie muljetavaldavad süsteemid.”

 

Merike nõustus, et süsteemsus on äärmiselt tähtis: “Teeme Kristinaga palju taustatööd dokumentide ja protsesside uuendamisel ja juurutamisel. Jälgime, mis soovitusi antakse Fujitsu grupi poolelt ja mis nõudeid esitavad seadused. Käime kontorites kohal, et saada parem kontakt ja olla inimeste jaoks olemas. Veame töökeskkonnanõukogu, et ennetada riske ja lahendada muresid. See on aastatepikkune ja järjepidev töö.”

 

Just grupiülene süsteemne halduskorraldus tagab, et meie kontorid on grupiüleselt heal tasemel. Merike selgitas, et tingimused võivad pea- ja harukontorite lõikes erineda, aga kehtib ühtne töökeskkonna standard: “Näiteks riskianalüüsi jaoks tuleb töötajatel kord aastas töökoha riske hinnata. See võib tunduda tüütu kohustusena, aga näitab hästi, miks meie süsteemid toimivad. Vahetult enne auhinna võitmist toimus meil ISO 45001 sertifitseerimine ja audiitor oli pahviks löödud protsesside jälgitavuse, rakendatavuse ja hea töökeskkonna osas.”

 

Elery lisas, et ka meie suhtumine paistis eriliselt silma: “Meie entusiasm ei jäänud Tööinspektsiooni konsultandil märkamata. Ta ütles, et oleme müüdimurdjad ja üks esimesi kontoritöö firmasid, kes auhinna võitis. Samuti jagas ta personalijuhtide seas levivat linnalegendi, et seda tüüpi ettevõttel pole mõtet kandideeridagi. Tavaliselt on tunnustatud just tootmisettevõtteid, kus on suuremad ohud ja terviseriskid.”

Hea töökeskkonna saladus

Kristina sõnul on hea töökeskkond palju enam kui vaid äge kontor ja kasud, mida ettevõte töötajatele pakub: “See on tervikuna töötaja vaimset ja füüsilist tervist toetav süsteem, kus inimene tunneb end hästi ja turvaliselt.”

 

Elery avaldas hea töökeskkonna suurima saladuse: “Siin on kaks peamist tahku:

  1. Süsteemsus – vaatame asju regulaarselt üle, hindame, parandame vigu ja veendume, et probleemid lahendatakse;
  2. Head töötingimused kodukontoris – toetame töötajaid kodukontori sisustuse ostul ja tagame regulaarse töökoha hindamise ka koduses keskkonnas.”

 

Töötajate heaolu kujundamine on Elery hinnangul olnud alati prioriteet: “Olen Fujitsus töötanud üheksa ja pool aastat ja töötajate rahulolu on minu jaoks alati väga tähtis olnud.  Töökeskkond on aastatega palju arenenud ja just kaugtöö on täiesti uuel tasemel. Meie jaoks tähendab see ka kodus töötamise riskide hindamist, ennetamist või likvideerimist ja inimestega kontakti hoidmist.”

 

Tegevuste nimekiri, millega Fujitsus hea töökeskkonna loome, on pikk:

  • meil on iga-aastane tegevuskava ja mõõdikud, plaanide elluviimiseks on määratud vastutajad;
  • kujundame töökeskkonda alates toetavast juhtimisstiilist hea tööõhkkonnani;
  • viime regulaarselt läbi rahulolu-uuringut ja kogume töötajate tagasisidet;
  • tõstame teadlikkust vaimsest tervisest eri tegevuste ja üritustega, nagu tervisekuu;
  • toetame töötajate tervisekindlustust, regulaarset tervisekontrolli ja teeme koostööd HeBa Kliinikuga inimeste terviseolukorra hindamisel;
  • toetame liikumisaktiivsust ja ergonoomilisi töövahendeid – korraldame iga-aastast spordikampaaniat ning toetame kodukontori sisseseade soetamist ja palju muud.
Koostöö, mis toimib 24/7

Merike on veendunud, et hea töökeskkonna loomise taga on eelkõige kolmepoolne koostöö personali-, tööohutuse ja haldustiimi vahel, mis toimib nagu kellavärk.

 

Aga mitte ainult. Fujitsu puhul on eriline meie rahvusvahelisus. Lisaks taustatööle, nagu süsteemid, siseauditid ja -kontrollid, toimib koostöö ja infovahetus riikide vahel päriselt. Merike jagas oma kogemust: “Olen varem rahvusvahelises ettevõttes töötanud, aga pole kohanud nii hästi toimivat koostööd. Meil on kõik üks tiim – erinevad meeskonnad ja kontorid on üksteise jaoks olemas. Kuna oleme esindatud üle maailma, on abi alati kättesaadav, sest kuskil on keegi ikka ärkvel.”

 

Kogemuste vahetus on edu võti. Elery tõi esile nutikaid lahendusi meie välismaistest kontoritest: “Parimate praktikate jagamine on ülioluline, sest nii jõuab meieni rohkem häid ideid, et keskkond oleks töötajatele mugav ja nauditav.”

 

Kristina lisas, et sama kehtib ka süsteemide ja protseduuride puhul: “Näiteks loome praegu globaalsel tasandil vaimse tervise riskide hindamise küsimustikku. Kui see valmib, võetakse see kasutusse ka Eesti tasandil. Seetõttu on riikidevaheline koostöö ja infovahetus väga oluline.”

Hästi hoitud saladusest sai tõeline fööniks

Hea töökeskkonna auhind on tunnustus kogu meie tiimile.

 

Merike rõhutas, kuidas veidi salapärasest brändist on kujunenud tuntud ja hinnatud ettevõte: “Minu tööintervjuul ligi neli aastat tagasi küsis Elery, mida Fujitsust tean. Aus vastus oli, et mitte eriti. Tänaseks on meie kuvand nii palju muutunud ja see pole ainult töökeskkonna kujundamise tulemus. Meie värbamisspetsialist Hanni on teinud super tööd tööandja brändi suunal ja HR-spetsialist Rio-Steffi on märkimisväärselt kasvatanud meie tuntust sotsiaalmeedias.”

 

Elery meenutas, et kunagi oli Fujitsu hästi hoitud saladus, aga mitte enam: “Lõpuks oleme jõudnud sinna, et meie pingutusi on tunnustatud ja saame julgelt öelda, kui äge töökeskkond meil on. Tänu auhinnale on meil lihtsam oma inimesi hoida ja uusi tiimiliikmeid värvata. Välise tunnustuse üle on väga uhke tunne.”

 

Kristina jaoks oli auhind eriti magus, sest trenni on tehtud kõvasti: “Meie latt on kõrgel ja tulevikus tahame seda veelgi kergitada. Fujitsu edulugu on nagu tuhast tõusnud fööniks.”

 

 

Töö pole veel sugugi läbi ja mõtteid tulevikuks on palju. Hea töökeskkonna auhind inspireeris meie tiimi kandideerima juba uuele, tervist edendava töökoha märgisele.

Fujitsuga liitumise kohta saad infot siin: Karjäär Fujitsus

Uued postitused meie blogis