Kristina Toomsalu: Kaugtöö välismaal on parim töötamise viis
Kristina on meie töötervishoiu ja -ohutuse spetsialist ja töötanud Fujitsus juba poolteist aastat. Suvel viis võimalus välismaal kaugtööd teha Kristina paariks nädalaks Poola seiklema.
See on tore vaheldus, mida saavad kasutada kõik fujitsukad. Ühtlasi on see ehe näide Fujitsu väärtusest piirideta elu, mis annab töötajatele iseseisvuse ja vabaduse seiklusjanu kustutada ja samal ajal paindlikult tööd teha.
Kannapööre füsioteraapiast IT-maailma
Kristina liitus Fujitsuga juhuse läbi 2022. aasta aprillis: “Omandasin magistrikraadi füsioteraapias ning selleks hetkeks olin õppinud ja töötanud valdkonnas üle viie aasta. Tervise ja heaolu teemad on mulle olulised, aga tundsin, et vajan elus muutust. See töö ei pakkunud mulle piisavalt otsustusvabadust ja paindlikkust. Lisaks kaugtöö võimalusele olid need kriteeriumid, mida uue ameti puhul otsisin ja nii leidsingi Fujitsu.”
Töötervishoiu ja tööohutuse spetsialisti tööd aitab Kristinal efektiivselt teha Fujitsus kasutatav globaalne töötervishoiu ja -ohutuse juhtimissüsteem: “Selle abil korraldame kontorite inspektsioone, koostame riskianalüüse, kontrollime esmaabi- ja tuleohutusvahendite hoolduskuupäevasid, hindame töötajate töökoha ergonoomikat ja palju muud.“
Kristina amet nõuab kiiret reageerimist intsidentidele ja töötajate muredele: “Pean inimesi mõistma ja muresid lahendama, mis eeldab head suhtlemisoskust ja empaatiat. Olen natuke nagu psühholoog, kes kuulab ära mured ning tagab, et kõigiga arvestataks. Samas pean olema täpne ja nutikas, sest töös on palju seaduste lugemist ja kohaldamist. Mida paremini seadusi mõistan, seda lihtsam on koostada meie töötervishoiu ja -ohutuse dokumente ja juhendeid.”
Töötervishoiu ja -ohutuse spetsialisti haruldane amet
Kristina tõdeb, et töötervishoiu ja -ohutuse spetsialisti tööpakkumisi on Eestis üsna vähe, sest tavaliselt on roll jagatud personaliosakonnas: “Fujitsu on Jaapani ettevõte ning selles kultuuris on töötajate heaolu, tervis ja ohutus eriti tähtsad. Fujitsu Global omab töötervishoiu ja -ohutuse rahvusvahelist ISO 45001 sertifikaati, mis tähendab et ka piirkondlikud harukontorid peavad pingutama, et standardile vastata. Seepärast pööratakse grupi ettevõtetes töötervishoiule suur rõhku ja on loodud eraldi ametikohad.”
Kristina juhib ka meie töökeskkonna nõukogu. Kui ettevõttes pole spetsiaalseid töötervishoiu ja -ohutuse ametikohti, on nõukogul suurem vastutus. Meie nõukogul on pigem toetav roll: “Käime koos kvartaalselt ja arutame töötervishoiu ja -ohutuse tegevusi ja plaane, lahendame intsidente ja töötajate muresid. Näiteks hiljuti arutasime teemasid töökohtade valgustuse ja ruumide kaja osas. Nõukogus on 14 liiget – võrdselt seitse töötajate ja tööandja esindajat.”
Vabadus valida kaugtöö tegemise koht
Oma ameti juures hindab Kristina kõige rohkem võimalust mugavalt kaugtööd teha: “Saan teha tööd sõltumata asukohast – kas Eestist või teatud tingimustel ka välismaalt. Loomulikult eeldab tööohutus aeg-ajalt kohalkäimist ja kontrollimist, et näiteks ohutusvahendid on korras. Aga mul pole piiravat graafikut ja valin ise, millal seda teen.”
Fujitsukad saavad aasta jooksul lausa neli nädalat välismaal kaugtööd teha. Kristina haaras hiljuti sellest võimalusest: “Tegin suvel Poolas kaugtööd eelkõige seetõttu, et armastan väga reisida. Meil on privileeg nautida aastas viis nädalat puhkust ja kuigi kaugtöö välismaal pole puhkamine, vaid paindlik võimalus töötamiseks, on see igapäevatööle suurepärane vaheldus. Seega ühendasin enda jaoks meeldiva kasulikuga.”
Kuidas saab välismaal kaugtööd teha?
Fujitsukad saavad reisida Euroopa Liidu riikidesse, kuna seal töötamiseks pole vaja eraldi tööluba. Välismaal kaugtöö võimaluse taotlemiseks tuleb teha avaldus, miks, kuhu ja kui kauaks soovid minna. Selle peab kinnitama otsene juht, globaalne tiim ja personaliosakond. Globaalne tiim tegeleb spetsiaalselt kaugtöö avalduste hindamise ja kinnitamisega ning on loonud grupiülese taotlemise protsessi.
Oma kogemusest soovitab Kristina enne kaugtööle minekut kindlasti läbida globaalse tiimi poolt välja töötatud tervise ja turvalisusega seotud koolitusi: “Need on väga praktilised koolitused. Antakse soovitusi, mis rakendused alla laadida, et välisriigis vajadusel kiiresti abi saada – näiteks esmaabi telefoninumbrid ja haiglate asukohad. Samuti jagatakse nõuandeid kindlustuse, sihtriigi nõuete ja reeglite osas, mida on kindlasti kasulik teada.”
Poola ringreis viis Varssavi peakontorisse
Kristina reisis Poolasse, sest tuli valida mõni Euroopa Liidu liikmesriik ja ta soovis kohale sõita autoga: “Poola tundus ideaalne valik – soodne elatustase ja piisav lähedus Eestile. See valik ei olnud seotud niivõrd töö kui isikliku huviga. Olin kuulnud häid sõnu, kui palju Poola viimase kümnendiga on arenenud. Olin positiivselt üllatunud, kui ilusa riigiga on tegemist, kui sõbralikud on inimesed ja kui põnev on kohalik kultuur.”
Reis viis Kristina ka meie Varssavi peakontorisse: “See oli ideaalne võimalus näha kolleege, kellega igapäevaselt suhtlen. Tutvumine annab nii palju juurde ja tulevikus on hulga parem koostööd teha. Mind võttis vastu kohalik töötervishoiu valdkonna juht. Tervitus oli väga soe ja inimesed olid minu külaskäigust meelitatud. Saime pingevabalt suhelda ja jagada väärtuslikke kogemusi, mis jäävad meile kogu eluks. Kolleegid näitasid mulle kontorit ja andsid soovitusi, mida Varssavis teha.”
Kristina külastas Poolas kolme linna: “Alustasin Krakowist, olin pealinnas Varssavis ja lõpetasin ilusas mereäärses Gdanski linnas. Veetsin Poolas kaks nädalat, kuna neli-viis ööd oli piisav, et iga linnaga tutvuda. Käisin näiteks Krakowi lähistel kuulsas soolakaevanduses, mitmetes muuseumides, kontsertidel ja nautisin, mida kultuuril on pakkuda. Lisaks jäi mulle kaks nädalat puhvrit, kui soovin sel aastal veel välismaal kaugtööd teha.”
Töö põrgukuumas katusekorteris
Suurim väljakutse oli Kristina jaoks palavus: “Tahtsin sooja ilma ja selle ma sain! Tunnistan, et 35-kraadises kuumuses konditsioneerita katusekorteris töötada polnud sugugi lihtne. Õnneks oli see vaid lühiajaline. See on päris irooniline, kuna minu ülesanne on tagada töötajate heaolu ja tervislikud töötingimused. Lisaks sellele tuli end distsiplineerida, sest reisides oleme ikka rohkem elevil ja tahame seigelda. Olin põnevas ja tundmatus kohas ning tahtsin kahe nädalaga võimalikult palju Poolat avastada.”
Kristina igapäevane rutiin Poolas töötades eriti ei muutunud: “Natuke mõjutas mind tunnine ajavahe Eestiga. Küll aga oli teistsugune päeva planeerimine, sest kodus on kõik käe-jala juures, kuid reisides on isegi söögikordade ja -kohtade planeerimine paras mõtteharjutus ja rutiinist täiesti väljas.”
Välismaal töötades olin kordades produktiivsem
Endalegi ootamatult oli Kristina kaugtöö perioodil kordades efektiivsem: “Mul oli palju rohkem energiat ja tundsin, et olen kümme korda produktiivsem kui Eestis kodukontoris töötades. Kuna aeg Poolas oli piiratud ja soovisin näha nii palju kui võimalik, oli motivatsioon tööülesanded kiiremini või hoopis ette ära teha.”
Reisimise ja töö sujuv ühendamine tuli hoolikalt planeerida: “Tegin põhjaliku taustauuringu, et veenduda, kas majutuskohtade internetiühendus võimaldab korralikult töötada. Majutused broneerisin ette, et oleks lihtsam aega planeerida. Pikemad sõidud jätsin nädalavahetustele ja tööpäevadel olin paiksem, kuigi Varssavisse ja Gdanskisse reisimine jäi nädala sisse. Need olid ligi neljatunnised sõidud ning sain koosolekud mugavalt kalendris nihutada ja oma juhiga kokku leppida ajad, mil olen kättesaadav.”
Õppisin elu vabamalt võtma
Välismaal töötamine õpetas Kristinat elu vabamalt võtma: “Töö ja eraelu on nii seotud, veedame ju töötades kolmandiku päevast. See on suur osa elust, aga töö ei ole elu. Minu jaoks oli välismaal töötamise juures eriti äge, et sain täita töökohustusi ja teha samal ajal asju, mida armastan.”
Kaugtöö välismaal tõestas, et tänapäeval on maailmas kõik võimalik. Kristina jaoks on see täiesti uus viis reisimiseks ja töötamiseks: “Kaks nädalat tundus väga pikk aeg, sest sain töötada ja reisida samal ajal. Tuli lihtsalt natuke rohkem planeerida. Kavatsen kindlasti välismaal töötamise võimalust tulevikus kasutada. Mul on mõttes järgmise aasta kevadel Hispaaniasse minna.”
Võimalused on selleks, et neid kasutada
Pandeemia muutis kaugtöö uueks reaalsuseks, aga mitmed ettevõtted on naasnud kontoris töötamise nõude juurde. Kristinal on hea meel, et Fujitsus on kaugtöö endiselt au sees ja paindlikkus säilinud: “Meie moto on piirideta elu ja seda antakse töötajatele väga hästi edasi. Kaugtöö pole ainult välismaal käimine – see on oma elu ja aja planeerimine, otsustusvabadus ja iseseisvus, mis on meile usaldatud.”
Kristina julgustab kolleege kindlasti välismaal kaugtööd tegema: “Võimalused ei kuku sülle iga päev. Fujitsu annab meile võimaluse ja vabaduse otsustada oma tööaja ja -koha üle. See on meeletult äge ja ühtlasi arendav. See on parim viis töötamiseks!”
Käesolev kaugtöö Poolas toimus 2023.aasta suvel.
Veel Fujitsu töötajate lugusid: Meie inimesed
Fujitsuga liitumise kohta saad infot siin: Karjäär Fujitsus