MEIE INIMESEDMerike Turja

Merike Turja: „Näen, kui kiiresti on meie inimesed ühiselt koostööd tehes võimelised muutustele reageerima ja oma töid ümber korraldama.“

Merike Turja on Fujitsu töötervishoiu ja tööohutuse (Occupational Health & Safety) Põhja-Euroopa regiooni juht. Tema tööpäevad sisaldavad palju suhtlemist teiste Skandinaavia riikide kolleegidega ja samas arvukate regulatsioonide, määruste ja nõuetega kursis olemist. Selle kõige eesmärgiks on meie töötajate töökeskkonna ohutuse ja turvalisuse tagamine.

Merikese huvid ja haridus on aga hoopis seotud loodusega.

Merike, milline oli Sinu teekond Fujitsusse?

Minu teekond algas sellest, kui oma eelmisel töökohal tundsin, et pean midagi muutma. Töö ei pakkunud mulle enam pinget ega väljakutseid. Olin seda teinud juba pikalt, vajasin põnevust ja arengut. Otsisin sobivat väljundit ning Fujitsu tööpakkumise ja sellele järgnenud kandideerimise tulemusel selle ka leidsin. Oma suureks rõõmuks olengi praegu siin – juba kaks aastat!

Mida oled õppinud ja miks valisid just selle eriala?

Olen tegelikult õppinud keskkonnakaitset ja lõpetanud magistrantuuri cum laude. Oma erialavalikus olin kindel kohe, kui õppekava sisusse süvenesin. Ilmselt mõjutasid seda valikut mu päritolu ja väärtused. Mind paelub puhas loodus – mul on suur austus, imetlus ja huvi meid ümbritseva looduse ja keskkonna vastu. Paraku kaasneb selle ilusa poolega ka palju muret: metsade hävimine, ookeanide, merede ja muu keskkonna reostus. Tahtsin anda oma panuse selle säilimisse, mida väga hindan ja kalliks pean.

Mida Sa ütleksid või õpetaksid täna enda nooremale minale?

Oi, eks neid õpetussõnu oleks kindlasti rohkem, aga kõige enam ehk soovitaksin olla enesekindlam, endasse rohkem uskuda ja julgemalt oma unistuste poole püüelda!

Millised on Sinu tööülesanded ja milline näeb välja päev tööl?

Minu peamised tööülesanded on praegu seotud, mis seal salata, suuresti koroonaga ja selle ohjamisega.

Tegelen igapäevaselt koostöös kohalike tiimidega nii Eestis kui ka Soomes, Rootsis ja Taanis meie töökeskkonna ohutusega. Aitame töötajatel kodukontorites hakkama saada, tegeleme tööõnnetustega, riskihindamistega, suhtleme üürileandjatega, kontrollime, et kontorid vastaksid Fujitsu nõuetele ja standarditele, tegeleme protsesside uuendamistega, koolitustega ja nende uuendusprotsessidega, toetame kolleege tööohutuse ja töötervishoiu küsimustes.

 

Kõigis neljas riigis me ka auditeerime kontoreid nii tuleohutuse, töökeskkonna kui tööohutuse ning esmaabi alal. Tööpäevadesse mahub uskumatult palju suhtlemist erinevate riikide kolleegidega erinevates küsimustes, on palju koosolekuid, arutelusid ja ülesastumisi. Kuna Eestis Tallinna peakontoris ja Soomes Valimo kontoris tahame 2022/23 saada ISO45001 sertifikaati, siis käib väga tihe ja pingeline töö ka sellel rindel.

Millised isikuomadused ja oskused on Sinu töös kõige olulisemad?

Arvan, et need on empaatiavõime, suhtlemisoskus ja väga kõrge stressitaluvus. Lisaks prioriteetide seadmine.

Kas rohkem on vaja ülevaadet paljudest erinevatest teemadest või kitsamaid spetsialisti teadmisi? Siin on vaja mõlemat – nii laia valdkonna vaadet kui ka täpseid  teadmisi konkreetsetest protseduuridest, juhendistest, seadusandlusest ja nõuetest.

Mis on tööriist, ilma milleta Sa ei oleks nõus oma tööd tegema?

Kõige vajalikum ilmselt on Teams kiireteks mõtete ja sõnumite vahetamiseks ning info jagamiseks. Aga oma tööd ei saaks ma sisuliselt teha ilma Service Now/ Ask Safety keskkonnata.

 

Ask Safety on meie sisene süsteem, mis sisaldab palju funktsioone nagu näiteks auditid, tööõnnetsutest ning juhtumitest teavitamine ja nende uurimine. Samuti on seal kirjeldatud iga üksuse profiilid, mille alusel jälgime, et kõik dokumendid ja erinevad materjalid oleksid ajakohased ning kontrollitud (nt üürileandjalt saadud info tulohutuspaigaldiste kontrollimiseks, veeproovid, elektrisüsteemide kontrollid jms). Selle abil teeme ka riskianalüüse ja töökohtade riskihindamist.

Millised taipamised ja tarkused Sa 2020-2021 aastatest kaasa võtad?

Need aastad on näidanud, et mitte miski ei ole kindel, valmis tuleb olla täiesti ettearvamatuteks olukordadeks. Samuti näitas see aeg, kui kiiresti on meie inimesed ühiselt koostööd tehes võimelised reageerima, töid ümber korraldama ja planeerima.

 

Isiklikus elus on need ajad olnud mõnevõrra keerulised, kuid samas on see pannud mind mõtlema palju rohkem oma perele ja lähedastele, hindama seda, mis meil on just nüüd ja praegu ja seda oluliselt enam kui varem! Minu väga suurt perekonda on see aeg kindlasti palju lähedasemaks teinud. Pere ja lähedased ongi elus kõige olulisemad.

Millega tegeled vabal ajal ja kuidas hoiad enda tervist?

Sageli leian end looduses ja kui aastaaeg lubab, siis toimetan ka kättpidi mullas. Kui on hooaeg, siis viibin palju merel nii kaatriga seigeldes kui jahiga kruiisides. Samuti tegelen maalimisega, veidi ka muude meisterdamiste ja kunstiliste tegemistega, ning hobi korras ka koerte grooming’uga.

 

Väga meeldib nädalas kolmel korral hommikuti vara ärgata, teha korralik jõusaali trenn ja siis täis positiivset energiat alustada reipalt tööpäeva!

Kui aega jääb, siis käin ka vabatahtlikuna paaril MTÜ-l abis kodutute loomadega tegelemas.

Kuidas hoiad töö- ja eraelu tasakaalus?

Seda tuleb teadlikult teha. Olen endale kalendrisse pannud aegu ja meeldetuletusi kas pausiks või tööpäeva lõpuks.  Kõlab naljakalt, aga alguses oli kodukontoris tõsine probleem end korrale kutsuda. Aeg lendas ja korraga avastasin, et kell on juba üheksa õhtul ja ma ikka veel teen tööd.

Õnneks olen selle kombe suutnud välja harjutada. Abiks on ka mu kass, kes hakkab alati kell viis valjult märku andma, et on aeg lõpetada – tal on siis kõht tühi! See on hea signaal, et tuleb päevaks otsad kokku tõmmata.

Uued postitused meie blogis